Historia tutu

#Wydarzenia
Historia tutu

Ostatnimi czasy tiulowe spódnice zostały okrzyknięte modowym hitem. Warto jednak wiedzieć, że tiulowa spódniczka jest czymś więcej.
Przetrwała ona znacznie dłużej jako nieodłączna część kobiecej garderoby czy jako atrybut tancerki. W tiulowe kreacje ubierano również najmłodsze księżniczki.
Swoje początki spódniczka tiulowa tutu wzięła w czasach ery nowożytnej jednak za oficjalną datę przyjmuje się wystawienie baletu dworskiego 1 września 1581 r. w Paryżu a jego tytuł to „Corce – Ballet Comique de la Reine” (Balet komiczny królowej).

 

Wszystko wskazuje na to, że z początkiem baletu jako tańca widowiskowego i renensansowych maskarad karnawałowych popularnych we Włoszech, możemy przyjąć również jako początek spódniczki scenicznej zwanej paczką czy tutu.
Etymologia słowa TUTU nie jest jasna, wiadomo jedynie, ze słowo pochodzi z języka francuskiego. Jedni wywodzą je od tulle (tiul), inni od cucu, skrót od cul-cul, oznaczającego w mowie potocznej pośladki. Używa się go również w stosunku do romantycznej sukni baletowej. Samo słowo pojawiło się w słownikach dopiero na początku lat 1880-tych. Wówczas określano nim kalesony noszone pod strojem tancerki - do garderoby tanecznej wprowadziła je wielka XVIII-wieczna ballerina Camargo, ktora nosiła je pod spódnicą do tańca, znacznie krótszą niż wymagała tego ówczesna moda (i przyzwoitość).

Istnieje wiele rodzajów paczek, które różnią się między sobą długością, sztywnością, stopniem zmarszczenia materiału w talii lub biodrach i innymi detalami konstrukcji. Tradycyjnie paczki wykonuje się z naturalnych materiałów: bawełnianej gazy, muślinu, tiulu, organzy, woalu, a dziś także z syntetykow.
Rozróżniamy dwia podstawowe rodzaje paczki i jest to paczka romantyczna, paczka neoromantyczna oraz tutu.
Paczka romantyczna to spódnica zmarszczona w tali, sięgająca do połowy łydki i połączona z gorsetem. Wykonana z kilku warstw zwiewnego tiulu lub muślinu. Historia jej powstania ściśle związana jest z powstaniem baletu romantycznego, w którym na scenie pojawiły się tancerki tańczące na palcach, które miały przypominać zjawy. Prototypem paczki romantycznej była suknia zaprojektowana przez Eugene'a Lami dla Marii Taglioni do roli Sylfidy (La Sylphide, 1832). Przykładowy balet to Giselle


Paczka neoromantyczna to uwspółcześniona wersja paczki romantycznej. Kilka warstw miękko opadającego tiulu zebranych w pasek i tworzącą niezależną od gorsetu spódnicę, zakładaną na wierzch elastycznego body lub do prostego gorsetu.
Paczka klasyczna. Wraz z rozwojem tańca, który wymagał coraz większej wirtuozerii spódnica również wymagała modyfikacji i tak stała się krótsza, odsłaniająca nogico dawało tancerce większą swobodę ruchów przy wykonywaniu skomplikowanych ewolucji tanecznych. Paczka klasyczna może być bardzo sztywna, odchodząca od bioder praktycznie pod kątem prostym. Może mieć również opadający, dzwonkowaty krztałt. Często w kasycznych paczkach warstwa wierzchnia jest bogato zdobiona pasmanterią. Tutu klasyczne użyto po raz pierwszy w 1948, w Symfonii C-dur, Balanchine zaprezentował Ameryce nowy rodzaj tutu, zaprojektowany przez Madame Karinską. W Allegro Brillante (1956) debiutowała na scenie kolejna innowacja Karinskiej - lekka szyfonowa suknia.
Tutu to zaś nazwa przypisana do paczki klasycznej, która narodziła się poprzez stopniowe skracanie kostiumu. Ułatwia wykonywanie piruetów, skokór i skomplikowanych figur. Taki rodzaj paczki można zobaczyć w wielu klasycznych baletach, np. Jesioro łabędzie, Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów czy Coppelia.
Tutu, jako strój teatralny, często ulega metamorfozom, by oddać charakter odgrywanej przez tancerkę postaci.


Kiedyś tutu widziana jedynie na widowiskach dworskich złożonych z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca dzisiaj noszona nawet na codzień.
Piękno tiulowej kreacji zostało docenione przez kreatorów mody oraz kobiety na całym świecie stając się magiczną propozycją na wiele okazji. Obecnie kreowanych jest wiele wzorów umożliwiających podkreślanie indywidualnego charakteru lub oczekiwanego wizerunku.

Tagi: tutu

DODAJ KOMENTARZ

* Imię:
* E-mail: (nie widoczny)
   strona www:
* Komentarz:
Przepisz kod z obrazka